Wzajemna mobilizacja i realizacja celów

Człowiek działający w grupie jest bardziej wydajny, od tego działającego w pojedynkę. Nie sposób tego nie zauważyć w codziennym życiu. Przykład: powstanie wsi, miast. Tak! Ludzie działający w grupie są bardziej efektywni. W pojedynkę, szybko zbaczamy z kursu. Często nie potrafimy odpowiedzieć na pytania, które w w większym gronie, z pewnością znalazły by swoje proste i skuteczne rozwiązania. Dzisiaj proponuję stworzenie grupy ludzi mobilizujących i wspierających się wzajemnie. 

Na czym to ma polegać?

W zasadzie proste. Utworzona grupa osób,  regularnie spotyka się za pośrednictwem skype bądź osobiście, w zależności od tego jakie rozwiązanie zostanie podjęte, mając na celu przekazanie własnych idei, celów oraz ich ocenę w większym gronie. Tak, aby postawione przez nas zamierzenia i pomysły miały większe prawdopodobieństwo realizacji. 
Jakie będą wymierne korzyści z tego typu spotkań?
Przede wszystkim otrzymujemy mobilizację do działania. Jeśli zadeklarujemy, że np. roześlemy 100 ofert do wybranych firm, to faktycznie będziemy chcieli się wykazać, aby na następnym spotkaniu móc się pochwalić efektami. Warunkiem skuteczności spotkań jest oczywiście wzajemna szczerość. Jeśli czegoś nie wykonamy to będziemy działać wbrew sobie. Mało tego, jeśli nawet nie wykonamy zadania, które wcześniej zaplanowaliśmy, grupa prawdopodobnie wyciągnie nas z opresji. Zmobilizuje nas. Przekaże, że wybrane zadanie ma sens, bądź poda konkretne rozwiązania zmierzające do jego wykonania.
Jakie inne korzyści będą płynąć ze spotkań?
Zdarza się, że mamy pomysł. Wydaje się on  fantastyczny. Natomiast inni ludzie chłodną oceną koncepcji  (jeśli pomysł jest kiepski) wyprowadzą nas z błędu, lub w przypadku dobrych pomysłów jeszcze bardziej sprecyzują cele, zmobilizują nas do działania.
Co jeszcze?
Pozostałe osoby z grupy pewnie posiadają własne doświadczenia, lub kontakty. Przekazanie informacji w takim wypadku ułatwi nam realizację postawionych przez nas celów.

Jak to ogarnąć organizacyjnie?
1. Zebranie odpowiedniej grupy osób (4-8 osób)
w tym celu proszę o przesłanie swojego zgłoszenia na adres e-mail (kliknij tutaj)
2. Utworzenie grupy - zapoznanie się. Przedstawienie czym się zajmujemy, jaką działalność prowadzimy.
3. Ustalenie formy spotkań. Czy będzie to skype, czy spotykać się będziemy lokalnie.
4. Wspólne określenie czasu spotkań i ich długość, np. raz w tygodniu we wtorek 7.00-8.00

Kolejne pomysły w zakresie formowaniu grupy, jej działania - pewnie pojawią się niebawem i samoczynnie. Na to liczę. Najważniejsze zacząć działać! Mam nadzieję, że etapy 1-4 uda się osiągnąć do końca września.

2 komentarze

 1. No dobrze, ale na czym konkretnie miałaby funkcjonować działalność takiej grupy? Na czym by ona zarabiała? Jak wyglądałoby roliczanie się pomiędzy uczestnikami - w gruncie rzeczy obcymi sobie ludźmi? Jak wyglądałaby weryfikacja wyników? Sorry, pomysł niezły, sam kiedyś myślałem o czymś podobnym, ale luk w nim więcej niż dziur w serze szwajcarskim.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie, reklama już, jest :)

  a wracając do tematu, nie chodzi o wspólne zarabianie, a tylko i wyłącznie o:
  -grupową deklarację własnych celów,
  -wspólne motywowanie,
  -dostęp do większej ilości narzędzi (każdy dysponuje szeregiem).

  Co do dziur:) to mogę narzucić sposób funkcjonowania takiej grupy, ale bardziej chodzi o opracowanie wspólnych standardów, tak aby w miarę możliwości odpowiadały one większości.  OdpowiedzUsuń